O projekcie

Program "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II - popularyzacja nauki"

Głównym celem projektu „Uwolnij umysł” – akademia dla społeczeństwa, społeczność dla akademii jest organizacja różnych wydarzeń, podczas których w przystępny sposób pokażemy przydatność wiedzy naukowej z zakresu nauk społecznych (psychologia, socjologia) oraz matematyczno-przyrodniczych. Kierujemy te działania do dzieci ze szkół podstawowych, ich rodziców i opiekunów oraz wszystkich chętnych członków lokalnych społeczności. Ważne jest dla nas, aby nasz przekaz trafił do osób w różnym wieku, przedstawicieli różnych pokoleń.

Projekt ma również na celu wzmocnienie dialogu, a co za tym idzie, zrozumienia i współpracy pomiędzy lokalnymi społecznościami w województwie łódzkim a naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas organizowanych wydarzeń, takich jak warsztaty, prelekcje, wykłady, będziemy starać się przybliżyć członkom lokalnych społeczności, że poprzez zaangażowanie w badania naukowe, każdy może mieć realny wpływ na kształtowanie aktualnej wiedzy. W ten sposób każdy z nas może pomagać kolejnym pokoleniom, na przykład w zakresie szeroko rozumianego zdrowia publicznego.

W ramach projektu zaangażujemy się w realizację czterech głównych zadań z dwóch dziedzin naukowych – nauk społecznych (psychologia i socjologia) oraz nauk ścisłych i przyrodniczych (biologia i matematyka).

Będą to:

  • Organizacja warsztatów dla uczniów szkół podstawowych
  • Organizacja warsztatów i prelekcji w regionalnych ośrodkach kultury skierowanych do osób dorosłych
  • Aktywny udział w lokalnych festynach, podczas których połączymy naukę i rozrywkę, prezentując ciekawe wyniki badań, czy przeprowadzając krótkie warsztaty w formie zabaw
  • Opracowanie krótkich, ciekawych filmów o tematyce naukowej

 

Całkowity budżet projektu: 372 117,50 zł

Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa: 295 542,50 zł

WARSZTATY DLA DZIECI

LEKCJE Z UNIWERSYTETEM

Działanie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII, którym chcemy przybliżyć tematy naukowe w ciekawy sposób, aktywując dzieci do pracy w grupie, do korzystania z dotychczas zdobytej wiedzy, a także budowania własnych spostrzeżeń i przemyśleń. Zajęcia będą odbywały się w formie warsztatów tak, aby dzieci mogły od razu zastosować w praktyce nowo zdobyte wiadomości, co w konsekwencji przekuje się na doświadczenia przydatne w codziennym życiu.

Programem objętych jest 10 szkół podstawowych zlokalizowanych w 5 miejscowościach w województwie łódzkim. Projekt będziemy realizowali przez 3 semestry, rozpoczynając od semestru II w 2024 roku i kończąc w semestrze II 2025 roku. We wszystkich szkołach, w każdym semestrze, przeprowadzimy warsztaty z trzech bloków tematycznych: biologiczno-matematycznego, psychologicznego i socjologicznego.

Podczas warsztów psychologicznych i socjologicznych przekażemy dzieciom wiedzę na temat komunikacji, roli w grupie, rozpoznawania emocji i wielu innych zagadnień z dziedziny nauk społecznych. Przećwiczymy także różne sposoby ułatwiające zapamiętywanie, czyli tzw. mnemotechniki. Warsztaty matematyczno-biologiczne będą wprowadzały dzieci w podstawy genetyki, molekularne tajemnice różnorodności biologicznej, a także w tę sferę nauki, gdzie matematyka spotyka się z biologią, a wszystko to przekażemy w formie zabaw, eksperymentów i interesujących ćwiczeń.

 

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

"UWOLNIJ UMYSŁ" - WARSZTATY, PRELEKCJE W REGIONALNYCH OŚRODKACH KULTURY

W ramach projektu organizujemy wykłady i warsztaty z doświadczonymi wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego. Działanie to kierujemy do osób dorosłych z lokalnych społeczności, rodziców i opiekunów dzieci, z którymi spotykamy się podczas warsztatów w szkołach, jak również wszystkich zainteresowanych. Chcemy w miłej atmosferze, z otwartością porozmawiać na tematy naukowe, podzielić się naszą wiedzą, ale także jesteśmy otwarci na Państwa sugestie, pytania, a być może obawy, jakie niesie rozwój nauki. Każdy słuchacz jest dla nas ważny, ponieważ zależy nam na dialogu - a w tym przypadku - im nas więcej, tym lepiej. 

Podobnie rzecz się ma w odniesieniu do badań populacyjnych, czyli badań obejmujących dużą liczbę osób, często trwających wiele lat. Wyniki takich badań są bardzo ważane w kontekście chociażby zdrowia publicznego, zdrowia nas samych i zdrowia przyszłych pokoleń. O takich właśnie badaniach, a także jaką rolę może odegrać w nich każdy z nas, chcielibyśmy porozmawiać w ramach wykładów z bloku przyrodniczego. W tym miejscu poruszymy również aspekty zbierania i biobankowania materiału biologicznego. Jakkie płyną z tego korzyści, jakie mogą pojawiać się obawy? Jesteśmy ciekawi Państwa spostrzeżeń i chętnie odpowiemy na nurtujące Państwa pytania.

Ponadto chcielibyśmy zaoferować wiedzę i narzędzia, które mogą pozytywnie wpłynąć na niektóre aspekty codziennego życia naszych słuchaczy. Czasem mała zmiana w nas samych może przynieść wiele dobrego. Stąd, w ramach bloku socjologiczno-psychologicznego, proponujemy wykłady połączone z warsztatami, poruszające tematy takie, jak rozpoznawanie własnej roli w grupie, sposoby lepszej komunikacji z innymi, a także jak priorytetyzować zadania, aby łatwiej osiągać cele w życiu. Porozmawiamy także o rozpoznawaniu emocji, co jak wiemy, nie zawsze jest rzeczą łatwą, ale często niezbędną w budowaniu zdrowych relacji. Pokażemy także ciekawe ćwiczenia pamięciowe, które ułatwią zapamiętywanie i koncentrację - to czego w obecnym pędzie życia często może nam brakować. Opowiemy również o samych procesach uczenia na przykładzie procesu wychowania.

Projektem objętych jest 5 lokalizacji: Rawa Mazowiecka, gmina Parzęczew, Smardzewice, gmina Aleksandrów Łódzki oraz Łódź. W każdej z tych lokalizacji spotkamy się z Państwem w trzech semestrach szkolnych, oferując w każdym semestrze dwa bloki tematyczne. Pierwsze spotkania zaczęły się w II semestrze 2024 roku, a ostatnie w II semestrze 2025 roku.

Mamy nadzieje, że spotkania te wniosą kolejne cegiełki w rozwój osobisty słuchaczy, jak również, rzucą nowe spojrzenie na badania naukowe i ich wyniki, od których nierzadko zależy jakość naszego życia.

Wszystkie spotkania są BEZPŁATNE. Najbliższe prelekcje i warsztaty odbędą się w poniższych terminach:

ŁÓDŹ - Miejska Strefa Kultury - Widzew-Wschód - Dom Kultury 502, ul. Sacharowa 18

  • 03.10.2024 o godzinie 17:30 - blok socjologiczno-psychologiczny "Emocje w życiu codziennym , Role w grupie – rozpoznawanie ról grupowych"
  • data do ustalenia - blok socjologiczno-psychologiczny "Priorytetyzacja zadań (na przykładzie macierzy zadań) – wprowadzenie klasyfikacji zadań, zasady układania zadań w kolejności, Procesy poznawcze (na przykładzie mnemotechnik) – wprowadzenie pojęć, ćw pamięciowe".
     
  • 17.10.2024 o godzinie 17:30 - blok przyrodniczy "Znaczenie badań populacyjnych w kontekście budowania polityki zdrowia publicznego"
  • 21.11.2024 o godzinie 17:30 - blok przyrodniczy "Badania populacyjne okiem praktyka- znaczenie prowadzenia badań genomicznych Polaków"

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI 

  • 21.10.2024 o godzinie 12:00 - blok socjologiczno-psychologiczny "Emocje w życiu codziennym , Role w grupie – rozpoznawanie ról grupowych"
  • 04.11.2024 o godzinie 12:00 - blok socjologiczno-psychologiczny "Priorytetyzacja zadań (na przykładzie macierzy zadań) – wprowadzenie klasyfikacji zadań, zasady układania zadań w kolejności, Procesy poznawcze (na przykładzie mnemotechnik) – wprowadzenie pojęć, ćw pamięciowe".
     
  • 07.10.2024 o godzinie 12:00 - blok przyrodniczy "Znaczenie badań populacyjnych w kontekście budowania polityki zdrowia publicznego"
  • 25.11.2024 o godzinie 12:00 - blok przyrodniczy "Badania populacyjne okiem praktyka- znaczenie prowadzenia badań genomicznych Polaków"

RAWA MAZOWIECKA - Miejski Dom Kultury im. Danuty Siedzikówny "Inki", ul. Krakowska 16C

  • 18.11.2024 r. o godzinie 16:00 - blok socjologiczno-psychologiczny 
  • 09.12.2024 r. o godzinie 16:00 - blok przyrodniczy (dotyczący badań populacyjnych)

PARZĘCZEW - Regionalne Centrum Rozwoju, ul. Południowa 1C

  • 15.11.2024 r. blok socjologiczno-psychologiczny
  • 06.12.2024 r. blok przyrodniczy (dotyczący badań populacyjnych)

SMARDZEWICE - Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Tomaszów Mazowiecki, ul. Główna 16/18

  • 19.11.2024 r. blok przyrodniczy (dotyczący badań populacyjnych)
  • 03.12.2024 r. blok socjologiczno-psychologiczny

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie.

 

FESTYNY

PROMOCJA NAJCIEKAWSZYCH WYNIKÓW BADAŃ I ZABAWY EDUKACYJNE

Zapraszamy do uczestnictwa razem z nami w lokalnych festynach, które odbędą się w poniższych lokalizacjach:

ŁÓDŹ

  • 10.05.2024 - Piknik Rodzinny organizowany przez Szkołę Podstawową nr 34 w Łodzi, ul. Ćwiklińskiej 9

RAWA MAZOWIECKA

  • 24.05.2024 - Piknik Ekologiczny w ramach Dni Rawy Mazowieckiej 2024 - wydarzenia organizowanego m.in. przez Miasto Rawa Mazowiecka. Miejsce pikniku: Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać klikając w link: Dni Rawy Mazowieckiej 2024 | Urząd Miasta Rawa Mazowiecka

PARZĘCZEW 

  • 15.08.2024 - Art Rynek - koncerty w Parzęczewie

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać klikając w link: Art Rynek- czyli koncertowy odpust w Parzęczewie - Gmina Parzęczew (parzeczew.pl)

SMARDZEWICE

  • 1.09.2024 - Piknik gminno-parafialny na zakończenie lata w Smardzewicach

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

  • 06.10.2024 - IV Bieg w Obronie Praw Dziecka - Mosir im. Włodzimierza Smolarka

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać klikając w link: IV Bieg w Obronie Praw Dziecka | Facebook

 

Serdecznie zapraszamy!